Przejdź do treści

Co nowego pod Grabowcem?

Tour de Pologne w Miłkowie

Tour de Pologne 2024 w Miłkowie - 12, 13 sierpnia!

Etap otwierający 81. Tour de Pologne gwarantuje wielkie emocje, za sprawą zróżnicowanej, wymagającej trasy, rozpoczynającej się pod Halą Stulecia we Wrocławiu a kończącej się kultowym podjazdem pod Orlinek w Karpaczu. Etap drugi przebiegać będzie pętlami a zaczynać się będzie w Mysłakowicach a kończyć także w Karpaczu.

Bociany w Miłkowie

Miłkowskie boćki doczekały się "czworaczków"

Nasze bociany - których gniazdo znajdziemy przy murze cmentarza parafialnego - doczekały się potomstwa. Cztery głodne "pisklaki" rosną w oczach i wciąż czekają na dostawy okolicznych żab.

Zmiany, zmiany, zmiany - mamy nowe władze Gminy Podgórzyn

Mieszkańcy Gminy Podgórzyn we wczorajszych wyborach (07.04.24) zadecydowali o zmianie na stanowisku wójta. Nową panią wójt Gminy Podgórzyn została Anna Kurowska. W skład Rady Gminy weszli: Andrzej Posoń, Jakub Erchard, Marcin Horodecki, Paweł Kalata, Marcin Kupczyk, Mariusz Micka, Maciej Kopeć, Jan Dalidowicz, Anna Kulik, Krzysztof Czyż, Joanna Sikorska, Małgorzata Turok, Halina Kasprzak, Franciszek Mrozik, Edward Wach.

wizualizacja Przystanek Karkonosze -Miłków

Przystanek Karkonosze - budowa centrum handlowego - aktualizacja wiosna 2024

W połowie marca 2024 sfinalizowano zakup zakup nieruchomości w Miłkowie pod budowę parku handlowego. Nieco wcześniej, w grudniu 2023 uzyskano zgodę na budowę tej inwestycji. Przewiduje się, że zakończenie prac przy budowie centrum handlowego nastąpi – nie, jak wcześniej zapowiadano na 2024 rok – lecz, na trzeci kwartał roku 2025. Uległy także korekcie wcześniejsze plany...

Miłków - ruiny świątyni ewangelickiej

Kandydaci w miłkowskich okręgach wyborczych - WYBORY SAMORZĄDOWE - RADA GMINY PODGÓRZYN

Kandydaci w miłkowskich okręgach wyborczych - kandydaci do Rady Gminy Podgórzyn. Głosowanie w dniu 7 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00 ‑ 21:00

Miłków - stacja kolejowa w 1915 roku

Kolejne kolejowe opóźnienie. Kiedy powrócą do Miłkowa pociągi?

Aktualizacja. W lutym 2024 obwieszczono kolejną korektę terminu oddania reaktywowanej kolejowej linii Jelenia Góra - Karpacz przez Miłków. Według najnowszych (a pewnie jeszcze nie ostatnich) zapewnień pociągi zobaczymy w Miłkowie nie wcześniej niż w czerwcu 2024 roku.

Przystanek Karkonosze Centrum Handlowe Miłków

Miłkowskie inwestycje - Przystanek Karkonosze - największy regionalny park handlowy w Karkonoszach

Po długich latach posuchy i zamierania życia gospodarczego i ekonomicznego w Miłkowie rok temu nastąpił prawdziwy wysyp informacji o zamierzonych inwestycjach w naszej miejscowości. Prawdopodobnie największą inwestycją ma być centrum usługowo-handlowe - Park handlowy Przystanek Karkonosze - i  jak deklaruje inwestor największe centrum tego typu w regionie Karkonoskim.

Miłkowskie inwestycje - Apartamentowiec w kształcie podkowy. Miłków.

Miłkowskie inwestycje (2) – apartamentowiec w kształcie podkowy

Rozpoczęta z rozmachem w roku 2022 inwestycja budowy apartamentowca przy drodze w kierunku Karpacza, nieopodal pozostałości papierni jest obecnie w dość zaawansowanym stadium, wykonano wiele prac ziemnych. Widzimy ogromny wykop pod dwupoziomowe parkingi i rozpoczęte prace przy konstrukcji fundamentów.

Miłkowskie inwestycje (3) - TREMONTI RESORT & CONFERENCE Miłków

Miłkowskie inwestycje (3) – TREMONTI RESORT & CONFERENCE Miłków – kompleks w miejscu dawnej papierni

Budynek po budynku – (ruina po ruinie) – znikają właśnie ostańce po dawnej miłkowskiej papierni. Szczęśliwie dla tożsamości tego miejsca projektant zdecydował się zachować dominujący, ceglany budynek młyna papierniczego wraz z kominem – co zdecydowanie nadaje oryginalny charakter temu kompleksowi.

Miłków w pierwszym śniegu

25 listopada 2023 - Miłków w pierwszym śniegu

Nocą z 24 na 25 listopada spadł pierwszy, większy opad białego puchu. Odmienił szary dotychczas krajobraz i nieco go rozjaśnił. Zobacz film jak wygląda z powietrza Miłków w białej pierzynce.

Miłkowskie Jasełka

Krótki film z przygotowań do miłkowskich jasełek

Zobaczmy jak 9 grudnia przebiegały przygotowania do corocznych jasełek organizowanych przez Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Stanisława Marusarza w Miłkowie. W świątecznym nastroju czas lepienia uszek, pierogów, krojenie ciast upływa bardzo szybko. Bohaterkami są uśmiechnięte Panie - Kadra szkoły i przedszkola oraz Rodzice uczniów.

Remont ulicy Sudeckiej -Miłków

Remonty miłkowskich dróg… i mostu

Od 2 miesięcy najdłuższa miłkowska ulica – Sudecka – zmienia swoje oblicze. Zakładany termin ukończenia prac to wrzesień. Czy jest to realny termin wkrótce się okaże.

Tour de Pologne w Miłkowie

Tour de Pologne 2023 dwukrotnie przemierza Miłków

30.07.2023 - sporo sportowych emocji jak na jeden dzień!

11.11.2023 –„Polskie Drogi Do Niepodległości” – uroczystości w Miłkowie

11.11.2023 –„Polskie Drogi Do Niepodległości” – uroczystości w Miłkowie

Pogoda była na wskroś listopadowa – lecz, nawet strugi zimnego deszczu nie zdołały ...

Wizyta kanoniczna ks. biskupa Piotra Wawrzynka w Parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Miłkowie

Tłumnie przybyli Parafianie witali serdecznie w naszej świątyni biskupa Wawrzynka a uroczysta, koncelebrowana msza była ukoronowaniem całej wizyty. Wizyty niewątpliwie będącej dla Parafian i ks. Proboszcza podniosłym, duchowym przeżyciem.

Miłków jasełka

Cud Betlejemskiej Nocy - Miłkowskie Jasełka - film

Oczekiwane są co roku. I zobaczyliśmy je znowu - jasełka, organizowane przez Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Stanisław Marusarza w Miłkowie.

 

Witaj Gwiazdo Złota – Wielki Koncert Świąteczny 2019

  15 grudnia 2019 r.

Coroczne, organizowane przez Zespół Szkolno – Przedszkolny w Miłkowie spotkanie skupiło tym razem ponad sześciuset widzów. Zobaczmy to raz jeszcze – uzdolnieni wykonawcy, cudowna publiczność, niesamowite piosenki. W programie – jasełka z przesłaniem, premierowe wykonania piosenek, utalentowane głosy zasługujące na odkrycie.Tancerki i tancerze. Wszystko to dzięki wielkiemu zaangażowaniu wychowawców i nauczycieli, rodziców oraz sporej części społeczności naszej pięknej miejscowości. Jolanta Krawiec – pełna energii pomysłodawczyni i reżyser koncertu niezrównanie prowadzi wszystkie jego edycje. Za zaangażowanie dziękujemy także tym, którzy są tu tylko „na chwilę”.

Zapraszamy od obejrzenia :)

 

 

 

Witaj Gwiazdo Złota – Wielki Koncert Świąteczny 2019 – Piosenka na finał 

 

Witaj Gwiazdo Złota – Wielki Koncert Świąteczny 2019

To doroczne, największe wydarzenie w Miłkowie. Jasełkowy koncert zaskoczył jeszcze raz – skalą przedsięwzięcia, zaangażowaniem uczestników, pomysłami i talentem wykonawców. W zimowe (już prawie) popołudnie 15. grudnia hala sportowa naszej szkoły była wypełniona gorącymi emocjami, często wzruszeniem a czasem zadumą. Te kilkadziesiąt minut było wspaniałym wprowadzeniem stanu ducha do klimatu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Nim jednak przypomnimy sobie sam koncert – spójrzmy jeszcze na pracowite dziesiątki godzin przygotowań i prób ujęte w maksymalnym skrócie :) 

PRZED PREMIERĄ (3 min) 


 


7  listopada 2019 r. przy fontannie w Miłkowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu Skwerek – miejsce do spotkań i odpoczynku wypiękniało.

Miłków
Miłków – finał projektu Skwerek

Wielki Koncert Bożonarodzeniowy – 16 grudnia 2018


Na przekór porze roku i mroźnej aurze serca miłkowian rozgrzały się do czerwoności dzięki kolejnemu, piątemu już, corocznemu widowisku – pierwotnie były to jasełka wystawiane przez przedszkolaków i uczniów –  jednak,  z wolna kameralna forma zamieniła się w wielki, świąteczny koncert. Wielki brawa dla wykonawców i organizatorów!
„Od Kłócigrodu do pięknego Miłkowa” – taki tytuł nosiło widowisko jasełkowe w tym roku przygotowane przez kadrę, przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  im. Stanisława Marusarza w Miłkowie. W drugiej części koncertu wystąpili utalentowani goście.
 
Zobaczmy na filmowych relacjach poniżej  – jak potrafi bawić i wzruszać przedświąteczny Miłków.
Część 1 koncertu 
 
 
Część 2 koncertu 
 

 

 

 
Więcej o koncercie – na stronie szkoły.
 


Halny czyli powiało w Miłkowie

Na przełomie października i listopada gwałtowny wiatr spadł z gór – łamał drzewa niczym zapałki, jego prędkość w porywach przekraczała 150 km/h. W naszej miejscowości poczynił liczne szkody – uszkodził dachy, niszczył kominy, połamał słupy linii energetycznych, wyrywał i łamał setki drzew. Mocno ucierpiał  las na Czartowcu gdzie powstały spore wiatrołomy. Także w sąsiednich  miejscowościach są podobne szkody.

Wiatry zwane u nas halnym a w Alpach fenem (Föhn) – to suche, ciepłe wiatry o często znacznej sile wiejące z gór w doliny. W Polsce wiatr fenowy występuje na południu kraju  i ma kierunek południowy. Najsilniejszy zanotowany pomiar prędkości halnego w Polsce miał miejsce w Tatrach w 1965 roku i wynosił 270 km/h !

Wiatr ten bardzo źle wpływa na samopoczucie – może, u osób mających zdrowotne problemy z układem krążenia być przyczyną śmierci.  Zwany też jest wiatrem samobójców – wpływa niekorzystnie na psychikę, powoduje niepokój, rozdrażnienie, zwiększenie objawów depresji lub u innych osób agresji. 

 

 


Tablica 100-lecia 

Dnia 14.10.2018 nastąpiło uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tablica, została umieszczona na granitowym głazie na skwerze obok miłkowskiej fontanny. 

 Jej powstanie to wynik inicjatywy lokalnej mieszkańców Miłkowa oraz władz Gminy Podgórzyn. 

Tablica na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości - Miłków
Tablica na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – Miłków
Tablica na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości - Miłków
Tablica na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – Miłków

Kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie nominowany do nagrody w konkursie Zabytek Zadbany !


kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie
Kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie

Wśród czterech obiektów zabytkowych  z całej Polski nominowanych w 2018 roku w konkursie Zabytek Zadbany w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej obiektu znalazł się miłkowski kościół parafialny.

Ogromna w tym zasługa kiędza proboszcza Zbigniewa Kuleszy, który niemałym wysiłkiem doprowadził kościół do obecnej świetności, oczywiście przy zaangażowaniu i wsparciu mieszkańców.

 

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Zwycięzców konkursu Zabytek Zadbany poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 18.04.2018.
 
 
Odrestaurowane epitafia laborantów - kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie
Odrestaurowane epitafia laborantów – kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie

Miłków – Wydarzenia pod Grabowcem – czyli co nowego w Miłkowie i okolicach – życie Małej Ojczyzny


„Betlejemska dobranocka”  na fotografiach


„Betlejemska dobranocka” – miłkowskie jasełka 2017

Tym razem możemy wrócić do wielkiego widowiska  szkolno-przedszkolnych jasełek za sprawą relacji fotograficznej.


„Betlejemska dobranocka” – miłkowskie jasełka 2017


 

Miłków – Wydarzenia pod Grabowcem – czyli co nowego w Miłkowie i okolicach – życie Małej Ojczyzny


Koncert  jasełkowy „Betlejemska dobranocka” – filmowa relacja

W niedzielę 17 grudnia spotkaliśmy się w licznym gronie naszej miłkowskiej społeczności w hali sportowej przy szkole. Z niemałą przyjemnością obejrzeliśmy zorganizowany z rozmachem i fantazją koncert jasełkowy „Betlejemska dobranocka”. Wszystkim obecnym widowisko spodobało się bardzo – występy maluchów oraz nieco większych milusińskich gwiazdeczek i gwiazdorów były gorąco oklaskiwane.  Dobrym pomysłem okazał się także kiermasz świąteczny z pierogami i ozdobami a zbiórka na szkolny park rozrywki zakończyła się powodzeniem. Nie do przecenienia była też sama możliwość przedświątecznego spotkania Miłkowian. Jednym słowem – tegoroczny koncert to wielki sukces Organizatorów – gratulujemy !

Zamieszczona poniżej skrótowa relacja filmowa pozwoli nam zobaczyć to jeszcze raz.

 

 


13.12.2017

„Betlejemska dobranocka”  17 grudnia o dodzinie 15:00 

Szkoła im.Stanisława Marusarza w Miłkowie
Betlejemska dobranocka -17.12.2017 godz 15:00 – w miłkowskiej hali sportowej odbędzie się przedświąteczny koncert i kiermasz

W najbliższą niedzielę 17 grudnia o godzinie 15:00 będziemy mieli przyjemność zobaczyć koncert „Betlejemska Dobranocka” w wykonaniu miłkowskich uczniów i przedszkolaków. Tym razem widowisko odbędzie się w hali sportowej przy szkole a połączone będzie z kiermaszem ozdób świątecznych, na stołach pojawią się też ciasta i pierogi – a dochód ze zbiórki datków będzie przeznaczony na utworzenie parku rozrywki w szkole.

Na imprezę zaprasza serdecznie Dyrektor oraz Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Stanisława Marusarza w Miłkowie.

 


8.12.2017

Mikołaj przyjechał do Miłkowa

 

Wieść o przybyciu Mikołaja do Miłkowa sprawiła, że dzieci – często ze swymi rodzicami – licznie stawiły się w Klubie Ekran.

Były śpiewy, wesołe zabawy,  tańce a nawet czary  – oczywiście przy udziale dzieci i samego Mikołaja. Można było także przekąsić coś słodkiego. Na przekór pogodzie atmosfera zrobiła się bardzo gorąca – szczególnie tuż przed wręczeniem prezentów.

Spotkanie mikołajkowe zorganizowała Rada Sołecka i Pani Sołtys.

 

Miłków 8.12 2017 spotkanie mikołajkowe

 


12.11.2107

Halniak Miłków walczy

W rozgrywkach klasy A Halniak Miłków rezegrał w niedzielę na własnym boisku mecz z liderem jeleniogórskiej grupy Piastem Bolków. Niestety, mimo dobrze zakończonej pierwszej połowy (1:0 ) w drugiej połowie Halniak uległ bardziej zmotywowanemu przeciwnikowi i spotkanie zakończyło się wynikiem 1: 2 dla Gości.

 

Halniak Miłków kontra Piast Bolków 12.11.2017

 


11.11.2017

Ognisko Patriotyzmu w Miłkowie – Dzień Odzyskania Niepodległości

Ognisko Patriotyzmu w Miłkowie 11.11.2017

Ognisko Patriotyzmu w Miłkowie 11.11.2017

Miłkowianie spotkali się już po raz drugi przy Ognisku Patriotyzmu – by oddać hołd i pamięć naszym Przodkom, którzy oddali życie za Wolną Polskę.

Dzieci przygotowały okolicznościowy program, przy sypiącym iskrami płomieniu płynęły wspomagane nagłośnieniem pieśni legionowe oraz patriotyczne. Smaczny poczęstunek i jakże przy takiej aurze pożądana gorąca kawa i herbata pozwalały przetrwać uderznia zimnego wiatru.

Ognisko zorganizował Radny Powiatu Jelenigórskiego Krzysztof Wiśniewski a pomogła także Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej oraz Pani Sołtys.

Miłków – Wydarzenia pod Grabowcem – czyli co nowego w Miłkowie i okolicach – aktualności- życie Małej Ojczyzny