Przejdź do treści

Zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca w Miłkowie

Grabowieckie Skały

Grabowiec, Czartowiec – skałki, sabaty, Dobre Źródło i kaplica św. Anny

Szczyt Grabowca, osiągający wysokość 784 metrów n.p.m., jest usiany granitowymi skałkami – wśród nich sąmałe i takie całkiem duże – najwyższe z nich wznoszą się na 16 metrów. Świadomość, że ten dziki i tajemniczy zakątek człowiek odwiedzał już od siedmiu tysięcy lat czyni go atrakcyjnym celem wędrówek dla miłośników przyrody oraz historii.

Kościół pw. św. Jadwigi w Miłkowie

Kościół pw. św. Jadwigi w Miłkowie

Niewiele jest budowli w Polsce tak dobrze zachowanych i nasyconych pamiątkami bogatej historii. Gotycki kościół pw. św. Jadwigi w Miłkowie zawiera w swych murach 734 lata dziejów! Choć był przebudowywany i częściowo niszczony w czasie historycznych burz - dziś, ten świadek wielu wieków może opowiedzieć nam o losach żyjących tu wielu pokoleń mieszkańców. Ozdobą zewnętrznych murów są słynne epitafia laborantów czyli zielarzy karkonoskich. Wnętrze miłkowskiej świątyni odbiega od wyglądu innych, niewielkich, wiejskich kościołów i zachwyca różnorodnością i bogactwem wystroju, wyposażenia. Budowla ta  należy do grupy najstarszych zachowanych na Śląsku wiejskich kościołów.

Arboretum i Leśny Bank Genów w Miłkowie

Arboretum i Leśny Bank Genów w Miłkowie

Arboretum i Leśny Bank Genów w Miłkowie - to otwarty do zwiedzania ośrodek Lasów Państwowych. Wokół budynków Banku Genów założono na blisko 14 ha arboretum - ogród dendrologiczny, gdzie zgromadzono około 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin - w sumie ponad 5000 okazów. Ogród jest ciekawy o każdej porze roku a jego zwiedzania nie może  pominąć żaden miłośnik botanicznych zachwytów, kwiatów i roślin.

Pałac Miłków

Pałac w Miłkowie

Niewątpliwą ozdobą Miłkowa jest pałac z XVII/XVIII wieku w którym mieści się hotel i restauracja. Zarówno bryła obiektu jak i jego historia jest bardzo ciekawa i warta poznania.

Ruiny świątyni ewangelickiej - Miłków

Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie

Dwie strzeliste kościelne wieże tworzą wśród górskiego krajobrazu charakterystyczny dla Miłkowa akcent.
Ruiny kościoła ewangelickiego wraz z wieżą do tej pory zaniedbane wreszcie doczekają się remontu i zabezpieczenia - by swoją malowniczością służyć przyjezdnym i mieszkańcom. Czytaj więcej o historii tej świątyni...

Chata na głowie Miłków

Chata na głowie i Chatka grawitacyjna w Miłkowie

Jak wygląda świat w perspektywie odwróconej o 171 stopni? Poczujemy się dziwnie i zaskoczy nas ten z pozoru zwykły świat domowych wnętrz oglądany z jakże nietypowej perspektywy. Aby się o tym przekonać trzeba wejść przez okno na I piętrze do Chaty na głowie. Jako, że wszystko jest tu odwrócone to dywany zobaczymy na suficie.  Dom wyposażony jest w meble i sprzęty, które oglądane w tej pozycji wywołują wśród części zwiedzających zabawną dezorientację  a innych prowokują do śmiechu, wszystkim zaś dają okazję do wielu przyciągających uwagę zdjęć. W Chatce grawitacyjnej dominują pytania - czy to Ty się obracasz czy wnętrze domku...

Bergfriedenbaude - ruiny schroniska, Miłków

Schronisko Bergfriedenbaude – po II wojnie Prewentorium Górniak, dziś zarastające lasem ruiny

Budowę schroniska rozpoczęto na początku dwudziestego stulecia, jeszcze przed pierwszą wojną światową. Uczyniono to z rozmachem, nie szczędząc marek. Postawiono ładnie wkomponowany w krajobraz budynek w stylu tyrolskim z charakterystyczną sygnaturką na dachu (styl ten ma tradycję na tym terenie z uwagi na osiadłych tu kilkadziesiąt lat wcześniej przybyszy z Tyrolu). Uroczyste otwarcie miało miejsce w roku 1912. Najbliższa okolica jest malownicza i ciekawa – z zarastających dziś lasem pólnocnych skrajów polany możemy spojrzeć na Śnieżkę, Kowarski Grzbiet i Rudawy Janowickie

Ruiny szubienicy na Straconce w Miłkowie

Ruiny szubienicy w Miłkowie

Miłkowska szubienica  postawiona została na wzgórzu  – fundator, ówczesny właścicel miłkowskiego pałacu zadbał, aby kara miała także działanie prewencyjnie. Każdy z daleka miał dostrzec ciała wisielców wykonujące charakterystyczny ruch wahadła w rytm uderzeń wiatru. Widok ten zapadał głęboko w pamięć i był wymownym ostrzeżeniem. Mroczny obraz trwał długo po egzekucji a wzbogacały go złowieszcze stada wron i kruków, które chętnie żerowały na rozkładających się ciałach skazańców. Wisielców nie grzebano dopóki ich ciała wskutek rozkładu same nie spadły z szubienicznego sznura. A i później – jak mówią kroniki – pochówek wcale nie był pewny...

Komora normobaryczna w Miłkowie

Komora normobaryczna w Miłkowie

Tuż obok Chaty na głowie i Chatki grawitacyjnej znajduje się Komora normobaryczna – lśniąca stalą spora konstrukcja o wyglądzie cysterny z bulajami. Wygląd industrialno-futurystyczny podyktowany jest przeznaczeniem – tutaj przeprowadza się terapię tlenową i ciśnieniową. Poprzez przebywanie w komorze uzyskujemy określone korzyści dla zdrowia, samopoczucia i urody. Odpowiednie ciśnienie, nasycenie tlenem, mniejsza zawartość dwutlenku węgla, odpowiednie nasycenie wodorem – wszystko to działa korzystnie na nasz organizm.

 

 

Atrakcje w Miłkowie – ciekawe miejsca w Miłkowie – arboretum, pałac, kościół pw. św. Jadwigi, ruiny szubienicy, Chata na głowie, Chatka grawitacyjna, ruiny kościoła protestanckiego i inne.