Przejdź do treści

Grabowiec, Czartowiec – skałki, sabaty, Dobre Źródło i kaplica św. Anny


Grabowiec i MIłków
Grabowiec i Czartowiec nad Miłkowem. Od południa Strzelec a nieco na zachód Czoło. Smogornia zamyka widnokrąg.

 7 tysięcy lat obecności człowieka

Nad Miłkowem od strony zachodniej wznosi się górski, masywny grzbiet w którym dominuje wzniesienie Grabowca – a jego przedłużeniem ku północy są kumulacje Czartowca i Głaśnicy. Po drugiej stronie tego grzbietu, w dolinie rozciągają się zabudowania Sosnówki. Okolice Grabowca to mniej znane, ale bardzo fascynujące zakątki Pogórza Karkonoskiego. Miesza się tu dzika, górska przyroda z sięgającymi neolitu tajemniczymi śladami działalności człowieka.


Grabowiec po prawej , w głębi po lewej Śnieżka - fotoPort.pl
Grabowiec po prawej , w głębi po lewej Śnieżka, Kopa i grzbiet Karkonoszy –  Miłków w dolinie po lewej .           fot. Krzysztof Romańczukiewicz – fotoPort.pl

Szczyt Grabowca, osiągający wysokość 784 metrów n.p.m., jest usiany granitowymi skałkami – wśród nich są małe  i takie całkiem duże – najwyższe z nich wznoszą się na 16 metrów.  Grabowieckie Skały (dawniej Grabersteine ​​/ Kräbersteine) zbudowane są – podobnie jak cały masyw Grabowca – z granitu karkonoskiego z dużą zawartością porfiru, czasem jest to sam porfir o czerwonawej barwie.


Grabowieckie Skały
Grabowieckie Skały

Kaplica św. Anny na zboczu Grabowca
Kaplica św. Anny na zboczu Grabowca

Wśród mieszanego lasu na zachodnim zboczu, nieopodal Dobrego Źródła zobaczymy kaplicę św. Anny – której historia sięga ośmiuset lat wstecz.


Kaplica św. Anny na grafice z XIX w.
Kaplica św. Anny na grafice z XIX w.

 


Lilia złotogłów
Lilia złotogłów

 


Jodły i lilie

Ciekawy jest świat roślinny Grabowca –  rosną tu w naturalnym, największym w karkonoskich lasach zgrupowaniu stare jodły. Ozdobą górskich lasów jest jeden z najpiękniejszych naszych dzikorosnących kwiatów – lilia złotogłów.

Świadomość,  że ten dziki i tajemniczy zakątek człowiek odwiedzał już od siedmiu tysięcy lat czyni go atrakcyjnym celem wędrówek dla miłośników przyrody oraz historii.


Las na Grabowcu
Las na Grabowcu

Skała Patelnia na zboczu Grabowca.
Skała „Patelnia” na zboczu Grabowca. To tu, według dawnych przekazów lądowały wiedźmy w czasie sabatów.

Lądowisko dla czarownic – skała „Patelnia”

Dość łatwo dostępny poprzez wykute w skale schodki jest wysoki na około 10 m obszerny wierzchołek skały „Patelnia”. Wedle dawnych, niemieckich przekazów Grabowiec i skała „Patelnia” pełniły tę samą rolę jak Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich. Płaski wierzchołek tego ogromnego skalnego bloku służył za lądowisko dla czarownic. Szczególnie duży ruch powietrzny obserwowany był przez miejscowych w noc Walpurgii (30 kwietnia/ 1 maja). Drugi sabat miał miejsce pół roku później, na przełomie października i listopada. Zużyte miotły wciąż podobno można wciąż znaleźć w skalnych zakamarkach. Tyle mówi jedna z legend.


Zachód słońca ze skały "Patelnia"
Zachód słońca ze skały „Patelnia”

Grabowieckie Skały
Grabowieckie Skały  („Patelnia”) na grafice z 1850 roku

 


Kaplica św. Anny i Śnieżka
Kaplica św. Anny i Śnieżka

Dobre Źródło i kaplica świętej Anny

Na zachodnim stoku góry znajduje się źródło zwane Dobrym, które od wieków przyciągało uwagę człowieka, będąc miejscem kultu już w neolicie. Prawdopodobnie w XIII wieku nad źródłem stanowiącym miejsce pogańskiego kultu stanęła najpierw kapliczka a następnie kaplica, która była przez wieki niszczona i odbudowywana – a dziś stanowi barokową cylindryczną budowlę z ciekawym ołtarzem głównym.


Wnętrze kaplicy św. Anny na stoku Grabowca
Wnętrze kaplicy św. Anny na stoku Grabowca. Co ciekawe, ołtarz i część wyposażenia trafiły tu przeniesione i uratowane z kaplicy na Śnieżce – po sekularyzacji dóbr kościelnych dokonanej 30 października 1810 r. przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III.

Dobre Źródło
Dobre Źródło na stokach Grabowca.

Wśród wielu opowieści, które otaczają wzniesienie Grabowca i Dobre Źródło jedna z historii mówi o średniowiecznym piastowskim księciu,  który zabłądził podczas polowania tropiąc rannego jelenia – wreszcie ujrzał owe wyczerpane zwierzę pijące wodę ze źródła – po czym niemal natychmiast jeleń odzyskał energię a jego rana się wygoiła – i pognał niczym wiatr w górskie ostępy. Książę, także wyczerpany napiła się z tegoż źródła wody – a ta w cudowny sposób dodała mu sił i rozjaśniła umysł wskazując zbłąkanemu drogę powrotną do najbliższego dworu.

Woda z Dobrego Źródła zawiera radon –  to naturalny gaz promieniotwórczy występujący w skorupie ziemskiej. Niewielki jego ilości – a takie są w wodzie z tego źródła – mogą mieć znaczenie lecznicze. Jednak radon w większym stężeniu –  jak każdy pierwiastek promieniotwórczy, będzie dla organizmu szkodliwy.

Wizerunek owego jelenia znajdziemy na drewnianej płaskorzeźbie stanowiącej element obudowy źródła (kamienno-drewnianą obudowę ufundował miejscowy ród magnacki Schaffgotschów w 1920 roku – podobnie jak kaplicę tyle, że dwa wieki wcześniej).


Jeleń z obudowy Dobrego Źródła
Jeleń z obudowy Dobrego Źródła

Według innej  legendy, pod progiem kaplicy św. Anny ukryty jest złoty baranek, który ma przynieść bogactwo i szczęście temu, kto go odnajdzie. Inną opowieścią jest legenda o zaklętym dzwonie, który miał być wykopany przez dziką świnię. Mówi się, że dzwon ten posiada magiczną moc i może spełnić życzenia, ale tylko wtedy, gdy zostanie odnaleziony i zawieszony z powrotem na kaplicy.

Bardziej współczesne przekazy mówią o tym, że wystarczy nabrać w usta wody ze źródła i siedem razy okrążyć kapliczkę nie połykając ani kropli, aby spełnić swe miłosne życzenie. Albo też, że każda prośba wypowiedziana przy źródełku, ma się spełnić, gdy zrobimy to 26 lipca, w dniu św. Anny.


Gospoda przy kaplicy św. Anny i Dobrym Źródle
Gospoda przy kaplicy św. Anny i Dobrym Źródle

Te i inne legendy dodają miejscu tajemniczego uroku, przyciągając poszukiwaczy przygód i miłośników lokalnych opowieści. Historie te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są nieodłącznym elementem kultury i tradycji regionu, stanowiąc most łączący przeszłość z teraźniejszością.


Las na Grabowcu 
Las na Grabowcu

Według innej  legendy, pod progiem kaplicy św. Anny ukryty jest złoty baranek, który ma przynieść bogactwo i szczęście temu, kto go odnajdzie. Inną opowieścią jest legenda o zaklętym dzwonie, który miał być wykopany przez dziką świnię. Mówi się, że dzwon ten posiada magiczną moc i może spełnić życzenia, ale tylko wtedy, gdy zostanie odnaleziony i zawieszony z powrotem na wieży kaplicy.Te i inne legendy dodają miejscu tajemniczego uroku, przyciągając poszukiwaczy przygód i miłośników lokalnych opowieści. Historie te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są nieodłącznym elementem kultury i tradycji regionu, stanowiąc most łączący przeszłość z teraźniejszością.
Skała Klin na południowym zboczu Grabowca

Grabowiec oferuje nie tylko bogatą historię, ale i malownicze widoki na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską, które można podziwiać z punktu widokowego na skale dość niefortunnie nazwanej Patelnią. Nieopodal wierzchołka przebiega czerwony Główny Szlak Sudecki, a w pobliżu krzyżują się szlaki żółty i niebieski, co czyni go doskonałym punktem startowym dla wielu tras turystycznych. Z Miłkowa dotrzemy do Grabowieckich Skał szlakiem niebieskim a następnie czerwonym. Do kaplicy św. Anny i Dobrego Źródła cały czas szlakiem niebieskim. W obu przypadkach to wędrówka na około 40 minut.


Skała Rycerz
Okazała skała „Rycerz”  (Skamieniały Rycerz) na stoku zachodnim Grabowca

Ruiny i tajemnice

Warto również wspomnieć o ruinach przedwojennego schroniska z 1912 roku, późniejszego prewentorium (Bergfrieden Baude / Górniak) wraz z ciekawą sztolnią (ujęcie wody dla schroniska) które dodają miejscu tajemniczości. (Więcej o Bergfieden Baude piszę tutaj).


Sztolnia w Grabowcu
Sztolnia w Grabowcu – dawne ujęcie wody dla schroniska Bergfriedenbaude (schronisko dziś w ruinie) – sztolnię zobaczymy wędrując niebieskim szlakiem do Kaplicy św. Anny.

Ruiny schroniska Bergfriedenbaude pod Grabowcem ( późniejsze prewentorum Górniak)
Zarastające lasem ruiny schroniska Bergfriedenbaude pod Grabowcem (późniejsze prewentorium Górniak).

Ruiny schroniska Bergfriedenbaude pod Grabowcem ( późniejsze prewentorium Górniak)
Ruiny schroniska Bergfriedenbaude pod Grabowcem ( późniejsze prewentorium Górniak)

 

Grabowiec, choć może nie tak znany jak inne szczyty w regionie, jest bez wątpienia wart odwiedzenia szczególnie dla tych, którzy pragną aktywnego odkrywania miejsc zapomnianych – by poczuć eteryczny dreszczyk przed tym co spowite w mrokach dziejów.  Na stokach Czartowca i Grabowca jest jeszcze kilka ciekawych miejsc o których jedynie wspomnę – możecie się natknąć na zapomniany, zniszczony pomnik mieszkającego niegdyś w Miłkowie dr Paula Scholza – badacza Karkonoszy, działacza RGV. W lesie jest także niewielki, zdewastowany i ledwie zauważalny cmentarzyk. Są pozostałości po dawnych punktach widokowych na skałkach Czartowca. Jest także kilka rytów „BERGFRIEDEN” rozsianych na skałkach… A ile do odkrycia?


Pomnik Paula Scholza
Pomnik dr Paula Scholza (pozostałości) badacza Karkonoszy, działacza RGV  – masyw Grabowca nad Miłkowem

Buki na Grabowcu
Buki na Grabowcu

 


Kaplica św. Anny na dawnej rycinie
Kaplica św. Anny i Dobre Źródło na dawnej rycinie – od wielu wieków było to miejsce z magnetycznym urokiem.

Bergfrieden
Jeden z rytów „Bergfrieden”

Reprodukcje grafik pochodzą z domen publicznych.

Wszystkie fotografie chroni prawo autorskie – autor Krzysztof Romańczukiewicz


Masyw Grabowca
Masyw Grabowca, z tyłu widoczna Śnieżka

O dawnym schronisku a dziś ruinach


Widok z Głaśnicy w kirunku zachodnim na pasma Pogórza Karkonoskiego, centralnie góruje Wysoki Kamień - już w Górach Izerskich
Widok z Głaśnicy w kirunku zachodnim na pasma Pogórza Karkonoskiego, centralnie góruje Wysoki Kamień – już w Górach Izerskich.

 

Grabowiec, Czartowiec – skałki, sabaty czarownic, Dobre Źródło i kaplica św. Anny

    Kaplica św. Anny na zboczu Grabowca