Przejdź do treści

Zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca w Miłkowie

Kościół pw. św. Jadwigi w Miłkowie

Kościół pw. św. Jadwigi w Miłkowie

Kościół w Miłkowie to budowla nasycona pamiątkami bogatej historii, zaskakująca niejedną niespodzianką. Ozdobą zewnętrznych murów są bogato zdobione, słynne epitafia laborantów czyli zielarzy karkonoskich - a wnętrze odbiega od innych niewielkich, wiejskich kościołów i zachwyca wystrojem. Świątynia ta  należy do grupy najstarszych zachowanych na Śląsku wiejskich świątyń - pochodzi z XIII wieku, jednak na przestrzeni ponad sześciu wieków zmieniała swój wygląd, ulegała dziejowym burzom bądź stawiała im opór.

Arboretum i Leśny Bank Genów w Miłkowie

Arboretum i Leśny Bank Genów w Miłkowie

Arboretum i Leśny Bank Genów w Miłkowie - to otwarty do zwiedzania ośrodek Lasów Państwowych. Wokół budynków Banku Genów założono na blisko 14 ha arboretum - ogród dendrologiczny, gdzie zgromadzono około 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin - w sumie ponad 5000 okazów. Ogród jest ciekawy o każdej porze roku a jego zwiedzania nie może  pominąć żaden miłośnik kwiatów i roślin.

Chata na głowie w Miłkowie

Chata na głowie w Miłkowie

Jak wygląda świat w perspektywie odwróconej o 180 stopni? Poczujemy się dziwnie i zaskoczy nas ten z pozoru zwykły świat domowych wnętrz oglądany z oryginalnej perspektywy. Aby się o tym przekonać trzeba wejść przez okno na I piętrze do Chaty na głowie. Jako, że wszystko jest tu odwrócone to dywany zobaczymy na suficie.  Dom wyposażony jest w meble i sprzęty, które oglądane w tej pozycji wywołują wśród części zwiedzających zabawną dezorientację  a innych prowokują do śmiechu.

Ruiny świątyni ewangelickiej - Miłków

Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie

Dwie strzeliste kościelne wieże tworzą wśród górskiego krajobrazu charakterystyczny dla Miłkowa akcent.
Ruiny kościoła ewangelickiego wraz z wieżą do tej pory zaniedbane wreszcie doczekają się remontu i zabezpieczenia - by swoją malowniczością służyć przyjezdnym i mieszkańcom. Czytaj więcej o historii tej świątyni...

Ruiny szubienicy na Straconce w Miłkowie

Ruiny szubienicy w Miłkowie

Miłkowska szubienica  postawiona została na wzgórzu  – fundator, ówczesny właścicel miłkowskiego pałacu zadbał, aby kara miała także działanie prewencyjnie. Każdy z daleka miał dostrzec ciała wisielców wykonujące charakterystyczny ruch wahadła w rytm uderzeń wiatru. Widok ten zapadał głęboko w pamięć i był wymownym ostrzeżeniem. Mroczny obraz trwał długo po egzekucji a wzbogacały go złowieszcze stada wron i kruków, które chętnie żerowały na rozkładających się ciałach skazańców. Wisielców nie grzebano dopóki ich ciała wskutek rozkładu same nie spadły z szubienicznego sznura. A i później – jak mówią kroniki – pochówek wcale nie był pewny...

Pałac Miłków

Pałac w Miłkowie

Niewątpliwą ozdobą Miłkowa jest pałac z XVII/XVIII wieku w którym, do niedawna mieścił się hotel i restauracja Spiż. Jednak, od września 2023 obiekt nie jest już dostępny dla zwiedzających - mieści on teraz Centrum Psychoterapii i Rozwoju. Zarówno bryła obiektu jak i jego historia jest bardzo ciekawa i warta poznania.


 

Atrakcje w Miłkowie – ciekawe miejsca w Miłkowie – arboretum, pałac, kościół pw. św Jadwigi, ruiny szubienicy, chata na głowie, ruiny kościoła protestanckiego i inne.