
Kościół Wang – z dalekiej Norwegii w Karkonosze
Kilka kilometrów od Miłkowa, w Górnym Karpaczu znajduje się jedna z większych atrakcji turystycznych okolicy.
To Kościół Wang, znany również jako Świątynia Wang – unikatowy zabytek architektury, który został przeniesiony z Norwegii do dawnych Prus w XIX wieku. Historia tego kościoła jest fascynująca – pierwotnie zbudowany w XII wieku w miejscowości Vang w Norwegii, został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Inspiracją do zakupu były starania norweskiego malarza Jana Krystiana Dahla (https://www.wikiart.org/en/johan-christian-dahl ). Po zakupie, kościół został rozebrany i przetransportowany drogą morską do Szczecina, a następnie do Berlina ( gdzie pierwotnie miał stanąć). Ostatecznie, za namową hrabiny Fryderyki von Reden, król zdecydował o przewiezieniu kościoła do Karpacza w Karkonoszach, gdzie obecnie znajduje się na zboczach Czarnej Góry. Kościół Wang jest kościołem parafialnym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.


Świątynia Wang – drewniane cuda sprzed 800 lat
Jego konstrukcja, wykonana z sosnowych bali nasączonych żywicą, jest przykładem norweskich kościołów klepkowych, znanych jako stavkirke, które słyną z niezwykłej trwałości. Wnętrze kościoła kryje w sobie piękne, bogato rzeźbione portale, lwy nordyckie oraz oryginalne drewniane kolumny, które razem tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Godny uwagi jest także krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym przez Jakuba z Janowic w 1846 roku, który wzbogaca wnętrze kościoła akcentem dziewiętnastowiecznej sztuki śląskiej.


Do świątyni przylega niezbyt duży, lecz klimatyczny cmentarz ewangelicki – prócz dawnych, historycznych nagrobków znajdziemy tam miejsce pochówku Tadeusza Różewicza i Henryka Tomaszewskiego.




Z Miłkowa możemy dotrzeć do Świątyni Wang pieszo, górską trasą poprzez ruiny Bergfiedenbaude i dalej Kaplicę Św. Anny i Dobre Źródło na Grabowcu (albo przez Grabowieckie Skały) a następnie przez Przełęcz pod Czołem do Karpacza Górnego, skąd do Kościoła Wang już tylko kawałeczek. Możemy także dojechać samochodem, jednak trzeba wziąć pod uwagę dość wysokie opłaty za parkingach w Karpaczu.




Informacje o godzinach zwiedzania i biletach.
Miłków, Karkonosze i okolice – atrakcje w okolicach Miłkowa
Fotografie chronione są prawem autorskim.