Przejdź do treści

Dolina Pałaców i Ogrodów – od kilku do kilkunastu kilometrów wokół Miłkowa

Dolina Pałaców i Ogrodów - Pałac w Wojanowie
Dolina Pałaców i Ogrodów – Pałac w Wojanowie

Dolina Pałaców i Ogrodów – w której leży Miłków – to wyjątkowy region w Polsce, gdzie na niewielkim obszarze skoncentrowana jest niezwykła liczba zabytkowych rezydencji. Kotlina Jeleniogórska, w której znajduje się Dolina, oferuje bogactwo architektoniczne i naturalne, będąc domem dla ponad 30 odrestaurowanych zamków, pałaców i dworów.


Dolina Pałaców i Ogrodów. Pałac w Miłkowie
Dolina Pałaców i Ogrodów. Pałac w Miłkowie

Te historyczne budowle, otoczone malowniczymi parkami i ogrodami, stanowią świadectwo przeszłości regionu i są często udostępniane dla zwiedzających. Dolina jest atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku, oferującym możliwość zwiedzania na rowerze czy pieszych wędrówek pośród zabytków i natury.


Pałac w Miłkowie
Pałac w Miłkowie to dawna siedziba rodziny Matuschka – a obecnie jest we władaniu piwowarskiej rodziny Spiżów.

W Miłkowie znajduje się jeden z ładniejszych pałaców – a w zasięgu od kilku do kilkunastu kilometrów zobaczymy około dwadzieścia innych,  zabytkowych założeń pałacowych. Pałace i dwory miejscowych arystokratów istniały tu już od XV – XVI wieku, jednak tak duże nagromadzenie u podnóża Karkonoszy tego typu budowli było efektem decyzji król  pruskiego, który w XVIII wieku wybrał za swą letnią siedzibę pałac w odległych ledwie o 3 kilometry od Miłkowa Mysłakowicach.  W ślad za nim arystokracja pruska wybierała ten niezwykle malowniczy region aby wybudować tu swe siedziby. I tak, brat króla pruskiego miał zamek-pałac w Karpnikach, pruski minister hr. von Reden osiadł w Bukowcu, Radziwiłłowie przez jakiś czas rezydowali w Ciszycy obok Kowar. Do znanych należały także pałace rodziny von Reuss w Staniszowie i w Kowarach, pałace Schaffgotschów  w Sobieszowie i w Cieplicach, oraz pałace w Wojanowie, Łomnicy czy Pakoszowie.



Dolina Pałaców i Ogrodów. Pałac w Mysłakowicach
Dolina Pałaców i Ogrodów. Pałac w Mysłakowicach. Dawna letnia siedziba pruskich królów. Przez wiele lat pałac służył jak o siedziba szkoły – a obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż.

Pałac w Łomnicy Dolina Pałaców i Ogrodów.
Pałac w Łomnicy – Dolina Pałaców i Ogrodów.

Pałac (zamek) w Karpnikach. Dolina Pałaców i Ogrodów.
Pałac (zamek) w Karpnikach. Dolina Pałaców i Ogrodów.

Pałac w Pakoszowie
Pałac w Pakoszowie

Pałac w Staniszowie. Dolina Pałaców i Ogrodów.
Pałac w Staniszowie. Dolina Pałaców i Ogrodów. Pałac otacza rozległy, ciekawy park z okazami starodrzewia, stawami i małą architekturą.

Większość tych arystokratycznych siedzib była otoczona parkami – najbardziej rozległy z nich i świetnie dziś odrestaurowany to krajobrazowy park w Bukowcu. To rozległy, malowniczy obszar z szeregiem romantycznych budowli, stawów, zabytkowych alei i ciekawych okazów drzew.


Park krajobrazowy w Bukowcu
Park krajobrazowy w Bukowcu – Świątynia Ateny (Belweder)

Pałac w Bobrowie (częściowa ruina)
Pałac w Bobrowie (częściowa ruina)

Ruiny pałacyku myśliwskiego w Ciszycy. Dolina Pałaców i Ogrodów.
Ruiny pałacyku myśliwskiego w Ciszycy

Pałac w Cieplicach
Pałac Schaffgotschów w Cieplicach

Pałac w Wojanowie
Pałac w Wojanowie

Większość tych zabytkowych obiektów to dziś hotele wraz z restauracjami, część jeszcze czeka na renowację, a część jest niedostępna (np. pałac w Bobrowie, pałac w Kowarach).


O romansie sprzed wieków w pałacu Ciszyca

Pałace Kotliny – Dolina Pałaców i Ogrodów

    Pałac (zamek) w Karpnikach